AstroNovinky

Galaktické fontány

Pozorovania vesmírneho ďalekohľadu XMM – Newton (ESA) v röntgenovej oblasti spektra podporili myšlienku existencie galaktických fontán horúceho plynu v našej Galaxii. (viac)

(pridané 14. októbra 2011)

Je možné nazrieť 10 000 rokov do budúcnosti?

Tak vzdialenú budúcnosť si netrúfnu „predpovedať“ ani astrológovia či jasnovidci. Astronómom sa to však podarilo vďaka pozorovaniam, ktoré získal Hubblov vesmírny ďalekohľad (ESA/NASA) (viac)

(pridané 21. júna 2011)

Trpasličia galaxia ukrýva supermasívnu čiernu dieru!

Prekvapujúci objav supermasívnej čiernej diery v malej blízkej galaxii konečne priniesol astronómom nové poznatky o tom, ako sa čierne diery a galaxie vyvíjali v rannej histórii vesmíru. (viac)

(pridané 29. januára 2011)

Chandra našla najmladšiu blízku čiernu dieru

Astronómovia za pomoci satelitu Chandra X-ray Obseratory (kozmickeho röntgenového observatória) objavili najmladšiu známu čiernu dieru v našom vesmírnom susedstve. Vďaka 30-ročnej čiernej diere máme jedinečnú príležitosť sledovať vývoj tohto typu objektu od „jeho detstva“. (viac)

(pridané 27. decembra 2010)

Park tmavej oblohy Poloniny

Tak ako cez deň potrebuje človek, živočíchy a rastliny svetlo, tak v noci potrebujú tmu. Úplne prirodzená nočná tma, ktorá by bola neovplyvnená umelým osvetlením ľudí, na Slovensku už neexistuje. Na mnohých miestach našej planéty sa noc postupne vytráca. Môže za to svetelné znečistenie. (viac)

(pridané 20. decembra 2010)

[1] [2] [3] [4] [5] [6]