AstroNovinky

SDO - prvé snímky zverejnené

Len pred dvoma dňami americká NASA zverejnila prvé snímky a animácie získané Observatóriom dynamiky Slnka (Solar Dynamics Observatory, SDO), ktoré bolo na obežnú dráhu okolo Zeme umiestnené 11. februára tohto roku. (viac)

(pridané 23. apríla 2010)

Tajomný obraz pri príležitosti 20. výročia HST odhalený

Po dlhom očakávaní, bol dnes konečne odhalený tajomný obraz, ktorý vydali americká a európska vesmírna agentúra (NASA, ESA) pri príležitosti 20. výročia vypustenia Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu. (viac)

(pridané 23. apríla 2010)

IBWS 2010

Tohtoročný, v poradí už siedmy, INTEGRAL/BART Workshop (IBWS), sa uskutočnil v dňoch 14. – 18. apríla 2010 vo svetoznámom českom kúpeľnom meste Karlovy Vary. Workshop bol tematicky zameraný najmä na výskum na poli astrofyziky vysokých energií, vykonávaný pracovníkmi Astronomického ústavu Akadémie vied ČR, ich spolupracovníkmi pôsobiacimi vo viacerých českých i zahraničných inšitúciách a študentmi. (viac)

(pridané 21. apríla 2010)

Cassini svedkom búrky na Saturne

Kozmickej sonde Cassini sa podarilo natočiť svetelné záblesky na Saturne. Obraz bol na Zemi doplnený praskaním rádiových vĺn, ktoré boli emitované keď blesky udreli. (viac)

(pridané 15. apríla 2010)

Je aj iná cesta na rozsvietenie noci – zapnime hviezdy

20. apríla pred 3 rokmi bola na Kanárskych ostrovoch v La Palme prijatá Deklarácia na ochranu tmavého neba a právo sledovať hviezdy, ako kultúrne, vedecké a ekologické dedičstvo ľudstva. (viac)

(pridané 13. apríla 2010)

[1] [2] [3] [4] [5] [6]