AstroNovinky

GLOBE at Night 2010

Celosvetový projekt GLOBE at Night 2010 ponúka možnosť zapojiť sa do jednoduchého pozorovania, ktoré pomáha astronómom zmapovať svetelné znečistenie po celom svete. Stačí, ak sa kedykoľvek medzi 3. a 16. marcom pozriete na súhvezdie Orión a pomocou priložených mapiek určíte, aké najslabšie hviezdy ste schopný pozorovať. (viac)

(pridané 7. marca 2010)

Bolid

Mnoho ľudí z okolia Košíc, Rožňavy, Sniny, Prešova, Banskej Bystrice, či dokonca z Plzne (ČR) a z Maďarska opisujú, ako pri sledovaní finálového zápasu medzi Kanadou a USA videli aj cez zatiahnuté rolety silný záblesk, nasledovaný asi po 90 sekundách mohutným hrmením. V Rožňave dokonca rinčali okná vplyvom tlakovej vlny. (viac)

(pridané 2. marca 2010)

Projekt Cassini pokračuje

NASA oznámilo ďalšie predĺženie misie sondy Cassini, ktorá skúma Saturn, jeho mesiace a prstence. Pokračuje tak v práci astronóma G. D. Cassiniho – objaviteľa štyroch Saturnových mesiacov a Cassiniho delenia – tmavého pásu v prstencoch tejto planéty. (viac)

(pridané 7. februára 2010)

Nová mapa Pluta z Hubbleovho ďalekohľadu

Z fotografií Pluta, zhotovených Hubbleovým vesmírnym ďalekohľadom (HST) v rokoch 2002-2003, bola za pomoci počítačov zhotovená doteraz najpodrobnejšia mapa povrchu tejto trpasličej planéty. (viac)

(pridané 7. februára 2010)

Zrážka planétok

Ďalekohľady Lincoln Near-Earth Asteroid Research (LINEAR), ktorých úlohou je sledovať telesá na kolíznom kurze so Zemou objavili 6. januára 2010 teleso neskôr nazvané ako P/2010 A2. (viac)

(pridané 4. februára 2010)

[1] [2] [3] [4] [5] [6]